24 Ocak 2017 Salı

Kredi Kartı Yerine Geçen Kart:


    İnternet üzerinden alışverişlerde ve özellikle 3D Security olmayan alışveriş sitelerinde güvenlik açıkları söz konusu olabiliyor. Ben düşük limitli üniversite öğrencilerine özel olan İş Bankası kredi kartımı "aman ya ne olacak" rahatlığında birkaç tane yurt dışı merkezli ve 3d security olmayan sitede kullandım. Üzerinden de aylar geçti. İki gün önce İş Bankasından aradılar. Kart bilgilerimin kopyalandığını bu sebeple şifresiz alışverişe kapatıldığını söylediler. Ve ayrıca kartımın tamamen kapatılması ve yenisinin gönderilmesi gerektiğini de söyleyip işlem için benden onay aldılar. Yani öğrenci kredi kartım çöp oldu. Neyse ki maddi bir kaybım yok.

    Blippo.com'dan Japon kendin yap şekerleri alıp Youtube kanalımda videolarını paylaştığımı önceki yazılarımı okuyanlarınız biliyor olabilir. Yeni gelenler de şuradan kanalıma ulaşabilir :)
    Blippo da kullandığım bir çok 3D Security'siz sitelerden biri. Bu sebeple Blippo ve diğer sitelerden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmenin yollarını arıyordum. Daha önce bir okurumun yorumlarda bahsettiği İninal kart geldi aklıma. Nasıl çalıştığını ve ücretleri araştırdım. İşimi göreceğine karar verince de gidip aldım.
    Bu yazımda size İninal kartın ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından bahsetmek istiyorum. Belki bu yazıyla başınıza böyle dolandırıcılık vakalarının gelmesine engel olurum :)
Not: Bu yazı hiçbir sponsor tarafından desteklenmemektedir.

    İninal kart Master Card'ın geçerli olduğu her yerde geçerli. Buna kredi kartı ile alışveriş yapılan internet siteleri, 3D Security isteyen veya istemeyen siteler ve mağazalar da dahil. İninal kartı Migros PTT, D&R, Tansaş, Teknosa ve Yay Sat satış noktalarından alabilirsiniz. Ayrıca internet satışları da var. Satın alırken TC kimlik numaranız ve isim-soyisminiz isteniyor. (Kartı alabilmek için 
    Kart şu şekilde kullanılıyor: ilk olarak 5tl kart bedeli vererek kartı satın alıyorsunuz. Daha sonra Migros PTT, Tansaş, Ing Atm, ParaMara ve Yay Sat'tan tek seferde maksimum 300TL olmak üzere istediğiniz miktarda para yükletiyorsunuz. (Atmler dışındaki seçeneklerde 25TL ve katları şeklinde yükletebiliyorsunuz.)
    Eğer 3D Security ile alışveriş yapacaksanız ininal.com üzerinden "kart kişiselleştirme" işlemi yapmanız gerekiyor. Böylece telefon numaranız da sisteme işleniyor. Kartınızı kişiselleştirdikten sonra aylık kart limitiniz 750 TL oluyor. Bu limit kredi kartlarından çok daha farklı. Ayda maksimum 750 TL yükleyebileceğiniz anlamına geliyor.

    Kartın özellikleri ve nasıl kullanılacağı anlaşıldığına göre ücretlerden bahsedelim
    Kartın bedeli yukarıda söylediğim gibi 5TL. Bununla birlikte aylık olarak kartınızda para bulunması halinde aidat bedeli olarak 2TL çekiliyor. Eğer o ay kartınızda para yoksa; kartınızın o ay kullanılmadığı şeklinde değerlendirilerek aidat bedeli çekilmiyor. Yani 0TL'niz varsa aidatı çekip sizi -2'ye falan düşürmüyorlar. İsterseniz kartınızda aylarca para olmasın, kullanmayın; daha sonra karta para yüklediğinizde yalnızca yüklediğiniz ayın aidatını çekiyorlar. İşte bu benim kartı almaya karar verdiğim an olmuştu :)
     Maalesef bir de yükleme bedeli diye bir şey var. İlk para yükletmeniz dahil tüm yüklemelerinizde bir yükleme bedeli söz konusu. Bu da nereden yüklettiğinize bağlı değişiyor.
    PTT Şube ve ATM'lerinde                    - Yatırılan tutarın %2'si
    Migros, Migrosjet, Tansaş ve YaySat   - 2TL (Bakiyeden düşüyor)
    ING ATM ve ParaMara                        - ÜCRETSİZ
     Bir ücretsiz seçeneği mevcut yani :) Kartınızı ATM'lerde ve Pos cihazlarında kullanacağınız zaman kart şifresi olarak 16 haneli kart numaranızın son 4 hanesini kullanıyorsunuz. Şifrenizi de PTT matiklerde değiştirebiliyorsunuz.

    Sanırım temel şeyleri söyledim :) Ben kartımla ilk Blippo alışverişimi bugün gerçekleştirdim ve bir sorun yaşamadım. Aklınıza takılan sorular olursa cevaplamaktan keyif duyarım :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder